
Styl loftowy wywodzi się z USA, gdzie już w latach 60tych ubiegłego stulecia artyści aranżowali pofabryczne przestrzenie na pracownie, galerie sztuki i mieszkania. U nas ten przemysłowy, surowy rodzaj stylizacji pojawił się dopiero na początku XX w. Popularyzują go przede wszystkim mieszkańcy największych polskich miast, którzy zamiast typowych miejskich nieruchomości, kupują dawne pomieszczenia industrialne i przerabiają je na designerskie przestrzenne mieszkania. Jakie meble i dodatki podkreślają fabryczny klimat loftów?
Jakie meble pasują do loftowych wnętrz?
Kluczem do odpowiedniego doboru mebli loftowych jest znajomość przestrzeni, w której się znajdą pod kątem oświetlenia i ustawności oraz dokładny efekt, jaki chcemy osiągnąć. Załóżmy zatem, że dysponujemy prawdziwym loftowym wnętrzem, takim z wysokim stropem, gęsto dzielonymi dużymi oknami, ceglanymi bądź betonowymi ścianami i przemysłowym parkietem. Przy tym założeniu styl pomieszczenia najlepiej podkreślą nowoczesne meble stalowe z drewnianymi i szklanymi dodatkami.
Część salonową przykładowo świetnie urozmaici stolik kawowy z drewnianym lub kamiennym blatem. Można nawet pokusić się o nieco bardziej designerskie rozwiązanie i zrobić stolik z silnika maszyny czy innych części dawnych urządzeń. Salon loftowy podkreślą proste, jednobarwne kanapy i fotele oraz metalowe loftowe regały w odcieniach czerni, szarości lub bieli.
Industrialną sypialnię stworzymy ustawiając w niej nowoczesne łóżko ze starych drewnianych palet oraz minimalistyczne szafki nocne na prostych nóżkach. Za garderobę posłużyć mogą dawne szafy aktowe.
W części kuchennej warto zastosować betonowe blaty, a w jadalnej umieścić stół na metalowym stelażu. Do kompletu pasować będą malowane proszkowo krzesła lub taborety.
Jak udekorować mieszkanie w stylu loftowym?
Styl loftowy to połączenie fabrycznej surowości, technicznego designu i eklektycznych dodatków. Zapomnijmy zatem o ozdobnych zasłonach czy firanach. Jeśli zależy nam na odrobinie przytulności, dodadzą jej:
- wiklinowe kosze i kwietniki,
- żywa roślinność,
- kominek,
- narzuty, pledy i poduszki,
- niewielki dywan.
Trzymajmy się jednak konwencji industrialnej, do której najbardziej pasują ozdoby w stonowanych barwach. W większości powinny to być przedmioty nie rzucające się w oczy, mało krzykliwe, w kolorach miedzi, brązu, platyny, cegły lub w odcieniach szarości. Pożądane są dodatki niepowtarzalne, ręcznie robione, przywodzące na myśl wynalazki techniki (z widocznymi śrubami, ćwiekami itp.). Do loftowych wnętrz pasują dekoracje miedziane, aluminiowe, blaszane, stalowe, ceramiczne, drewniane i szklane. Klimat podkreślą również biegnące wzdłuż ścian „gołe” kable i rury instalacyjne.
Oto przykładowe ozdoby korespondujące ze stylem loftowym:
- proste lustra z czarną obwódką (owalne lub prostokątne),
- duże plakaty z minimalistyczną grafiką (w stalowych ramach),
- czarno-białe fotografie urbanistyczne,
- metalowe kosze i wieszaki,
- miedziane figurki przywodzące na myśl instalacje, maszyny i wewnętrzne mechanizmy urządzeń,
- stylizowane na stare reflektory lampy stojące na trójnogu,
- stalowe nowoczesne kinkiety,
- oświetlenie biurkowe przypominające lampę z biura architekta,
- metalowo-drewniane zegary o dużych tarczach,
- ozdobne żarówki zamiast żyrandoli.
W dekorowaniu przestrzeni loftowych należy zachować umiar. Przesycone ozdobami pomieszczenia tracą na swej atrakcyjności, a przede wszystkim na przestrzenności, która jest znakiem rozpoznawczym loftowego stylu.
fot. #interiorsgoestopoland Interior's